Підвищення ефективності утилізації протипіхотних осколкових мін ОЗМ-72

Толкунов Ігор Олександрович

Національний університет цивільного захисту України

DOI: https://doi.org/10.5281/zenodo.4400198

Ключові слова: утилізація, боєприпас, вибухонебезпечний предмет, протипіхотна оскол-кова міна кругової поразки ОЗМ-72, складальник боєприпасів

Анотація

Розроблено технологію розряджання та утилізації протипіхотних осколкових мін кругової поразки ОЗМ-72 шляхом розбирання на складові елементи, яка дозволяє раціонально вилучати з них всі наявні матеріали та надає змогу отримати і передати на підприємства металобрухт та інші речовини, що мають бути використаними в національній економіці. Для цього проаналізовано міжнародну і національну нормативно-правову базу в галузі зниження запасів надлишкових боєприпасів, боєприпасів, непридатних для подальшого використання і зберігання та таких, що підлягають знищенню та зберігаються на складах, базах та арсеналах МО України, а також науково-практичні дослідження, які здійснюються провідними вченими в нашій державі та поза її межами, що дозволило обґрунтувати доцільність і порядок проведення утилізації обраних для прове-дення дослідження мін ОЗМ-72. Для підвищення ефективності робіт з утилізації вищезазначених боєприпасів розроблено методику оптимального розподілу особового складу по робочих місцях з урахуванням ризику виникнення аварії, яка представляє собою математичну послідовність дій, що може бути застосована до тих чи інших конкретних умов з урахуванням певного об’ємно-планувального рішення цеху (цехів) для виконання вищезазначених операцій з утилізації протипіхотних осколкових мін ОЗМ-72. Результати апробації запропонованої методики дозволили ви-значити ряд аналітичних залежностей, що підтверджують взаємозв’язок між інтенсивністю над-ходження мін ОЗМ-72 на розряджання і утилізацію та інтенсивністю проведення робіт на кож-ному робочому місці, з урахуванням наявного людського ресурсу, що в свою чергу має суттєвий вплив на час, а отже і коефіцієнт, простою мін та персоналу на робочих місцях у разі незбалансо-ваного надходження мін на технологічну лінію або нераціонального розподілу персоналу по ро-бочих місцях. Такий підхід може бути реалізований відповідними органами ДСНС в процесі проведення експертизи утилізації боєприпасів і вибухових речовин під час здійснення заходів контролю, погодження нормативних та інших документів з питань утилізації.

Посилання

1. Human Rights Watch и Landmine Action, Banning cluster munitions: state strategy and practice. (2009). Ottawa: Mines Action Canada, 249–250. URL: http://lm.icbl.org/lm09_annual_report.
  2. Kmeč Ján, Hreha Pavol, Hlaváček Petr, Zeleňák Michal, Harničárová Marta, Kuběna Vlastimil, Knapčíková Lucia, Mačej Tomáš, Duspara Miroslav, & Cumin Josip. (2010). Disposal of discarded munitions by liquid stream. Slovakia: Technical Gazette, 3(2010), 383–388.
  3. Sladkov, V. Yu., & Dudina, Yu. V. (2011). Promising methods of demilitari-zation and utilization of ammunition. Izvestiya TulSU. Technical science. Problems of special mechanical engineering. Tula: TulSU, 2, 302–307.
  4. Chaika, T. V., Gavrish, V. M., Derbasova, N. M., & Vasiliev, D. M. (2015). Utilization of explosives and ammunition by a microbiological method with automated control of process parameters. Sevastopol: FGAOU VO «Sevastopol State University», Institute of Natural and Technical Systems, 144–149.
  5. Shyman, L., & Ustimenko, Y. (2009). Disposal and destruction processes of ammunition, missiless and explosives, which constitute danger when storing. NATO Security through Science Series. C: Environmental Security, 147–152.
  6. Haibo, Liu, Yidong, Wang, & Hongjuan, Zhu. (2015). The Technology Meth-od Research Of Scrap Ammunition Destruction / Liu Haibo, Wang Yidong, Zhu Hongjuan // 3rd International Conference on Mechanical Engineering and Intelligent Systems (ICMEIS 2015). Beijing, China: Department of naval equipment, 201–205.
  7. Army launches biggest project in past 20 years to dispose of surplus and obso-lete munitions. (2015). Rock Island Arsenal, Illinois. URL: https://www.military aero-space.com/test/article/16714022
  8. Demilitarization and destruction of conventional ammunition. (2015). Interna-tional ammunition technical guideline IATG 10.10:2015. UN ODA, 40.
  9. A structured approach to Enterprise Risk Management (ERM) and the re-quirements of ISO 31000. (2010). AIRMIC, Alarm, IRM, 18.
  10. Smirnov, O. M., Barbashin, V. V., & Tolkunov, I. O. (2018). Utilization and destruction of explosive objects: textbook. way. Volume 3. Organization of utilization and destruction of missiles and ammunition at arsenals, bases and warehouses. Khar-kov: NUCDU, FOP Panov A. M., 416.
  11. Ventzel, E. S. (1980). Operations research: tasks, principles, methodology. Moscow: The main edition of the physical and mathematical literature.